• CSM București s-a calificat în faza următoare din Champions League
    Sabin Malisevschi / CSM Bucuresti - IK Savehof - EHF Champions League

5,00 rating / 4 voturi
Review Merg.In
Tigroaicele au învins formația suedeză IK Sävehof cu scorul de 27 - 22 (13 - 9) în ultimul meci al grupei D. CSM s-a calificat de pe poziția a doua cu 9 puncte în a doua fază a grupelor unde va mai juca cu încă cinci chipe. O pondere a punctelor acumulate în prima fază se păstrează. Din faza a doua a grupelor se califică 4/6.

Am intrat în sală când era deja minutul 15. CSM le conducea pe suedeze cu 6 - 5. Deși erau calificate încă după egalul obținut în deplasarea de la Podgorica cu Budućnost, fetele nu s-au menajat deloc în prima repriză. Două contraatacuri fulger finalizate de Maria Fisker au dus scorul la 9 - 6. Cristina Vărzaru a fost în nota echipei. Ea a forțat marcarea golului din unghi mic, dar a intrat în adversara ei care a stat bine pe loc astfel încât arbitra din Rusia a dictat forțare în atac. Experimentata extremă și-a arătat certa valoare câteva minute printr-un superb efect Voinea (adică minge învârtită din încheietură, numele vine de la Maricel Voinea, care a introdus aruncarea aceasta) de pe semicerc. Paula Rodrigues a smuls aplauzele spectatorilor cu un gol superb de pe picioare. Ea a punctat și la nota artistică printr-o pasă printre picioare pe succesiv către extrema Maria Fisker.

În a doua repriză au intrat aproape toate jucătoarele înscrise pe foaie. CSM a luat un avans de și de 9 goluri. Zâmbeau. Nu mai accelerau spre o finalizare pe contraatac, ci așezau liniștit atacul în pozițional. Relaxarea lor s-a propagat și în joc, ceea ce l-a nemulțumit pe Kim Rasmussen. Meciul s-a terminat cu ratarea Elenei Nicula de la 7 metri în ultima fază a meciului după sunetul sirenei.

1.800 de specatori s-au bucurat în a doua fază a grupelor din Champions League. Ei au plătit 40 de lei pentru un loc în tribune și 15 lei la peluze. Am rămas dator cu prețul biletelor de la meciul pe care CSM l-a jucat la Lublin cu MKS Selgros. Ei au fixat prețul bieletului întreg la 25 de zloți (26.22 RON), iar cel redus a costat pentru elevi și studenți 15 zloți (15,73 RON). Erau unele sectoare la care prețul biletelor era 50 de zloți (52.45 RON), probabil echivalentul lojelor din Polivalente, unde bieletul a fost la primele două meciuri de 125 RON. Toate astea în condițiile în care salariul minim în Polonia este 1750 (1835) zloți conform migrant.info.pl.

Cea mai bună marcatoare a bucureștencelor a fost Isabelle Gulldén cu 6 reușite. Raportul jocului aici.