02 Noi 2015 | scris de Adrian Stoica
  • Campioana Europei la handbal a învins CSM București

4,13 rating / 8 voturi
Review Merg.In
Deși handbalistele bucureștene au pierdut în fața celor de la ŽRK Budućnost Podgorica, meciul a umplut sala Polivalentă

CSM București a pierdut cea de-a treia etapă din grupele Champions League contra echipei din Muntenegru Budućnost, deținătoarea trofeului, cu scorul 22 - 28 (11 - 15). Echipa din București nu a avut idei în atac. Pasele mergeau în așteptarea culoarului de pătrundere, iar aruncarea era condiționată de amenițarea de joc pasiv a arbitrilor. Apărarea tigroaicelor a trebuit să o înfrunte și pe Cristina Neagu, „cea mai bună din lume” conform declarației Cristinei Vărzaru de după meci. Interul „naționalei” a marcat 9 goluri.

Cristina Neagu a purtat la încălzire un tricou pe care era scris un mesaj de suținere față de victimele de la incediul din clubul Colectiv. Ea a fost și cea mai aplaudată jucătoare a Budućnostului, chiar și pentru golurile pe care le-a înscris în poarta CSM-ului (din prima repriză). Înainte de începutul meciului s-a ținut și un moment de reculegere, iar steagul României a fost coborât în bernă.

Exact ca la meciul trecut o fetiță a citit un mesaj de îndemn la fairplay către cei 4500 de spectatori conform eurohandball.com. Sala a fost plină în ciuda prețurilor, în opinia mea, mari la bilete. Oamenii, care probabil au primit loc foarte sus, s-au așezat mai jos, pe scări, ca să vadă mai bine. Deși numeroși, au fost puține momentele când, în afară de cei 20-30 de suporteri din peluză, au pus cu adevărat presiune pe muntenegrence.

CSM București deschide scorului prin extrema Fisker. Avea să fie prima și singura dată când echipa din București a fost în avantaj. Pericol pentru poarta CSM-ului nu a fost doar Cristina Neagu. Katarina Bulatovic, marcatoarea a 7 goluri, ducea echipa muntenegreană la 3 goluri avans printr-un șut pe scurt, la semiînălțime, dar foarte puternic. Pessoa i-a lăsat loculul Jelenei Grubisc. Ca portar, ai nevoie să îți limpezești puțin gândurile după o greșeală. Pauza i-a prins bine Mayssei (n.r. - Pessoa). Ea a revenit pe finalul primei reprize.

Începutul celei de-a doua reprize i-a aparținut portăriței din Brazilia. Se arunca după mingi ca Taffarel (n.r. - Cláudio Taffarel fost portar brazilian de fotbal, astăzi antrenor al portarilor de la Galatasaray și echipa națională a Braziliei) pe Copacabana. Îi scoate și Cristinei Neagu o minge de pe semicerc. Datorită intervențiilor ei CSM-ul reușește chiar să egaleze la 15, dar nu reușește mai mult. Se spune că în handbal portarul reprezintă 70% din echipă, dar e greu să se întâmple reveniri spectaculoase când atacul nu merge. Marta Zderic a și prins o minge aruncată doar ca să nu se fluiere joc pasiv.

Următorul meci acasă va avea loc contra suedezelor de la IK Savehof pe 20 noiembrie în Sala Dinamo. Sala din Bulevardul Ștefan cel Mare are o capacitate mult mai mică. Este o decizie ciudată a conducerii dacă luăm în calcul interesul manifestat de bucureșteni pentru acest meci (care a depășit așteptările mele) și că este ultimul meci al grupei în care se poate decide calificarea în ultima rundă. Să nu mai vorbim de dorința exprimată de președintele demisionar Constantin Căliman într-un interviu apărut în ediția de vineri a Gazetei Sporturilor (realizat de Marian Ursescu) ca bugetul alocat de primărie să fie suplimentat pentru că „pentru București acest club (n.r. - CSM București) e un mod de avea vizibilitate ca străinii să cunoască România”. Se poate, totuși, ca sala Polivalentă să nu fie dispnonibilă la acea dată.