Steaua pierde primul meci acasă în Eurocup

•  Steaua pierde primul meci acasă în Eurocup

4,17 rating / 6 voturi
Review Merg.In
Mai puțini „ultrași”

Steaua CSM Eximbank a pierdut a treia etapă din grupele Eurocup contra echipei din Turcia Banvit din Bandirma cu scorul de 64 - 78. După două etape cu două victorii (inclusiv contra lui Trabzonspor Medical Park, adversara Stelei din meciul trecut) se află pe locul 8 în campionatul național. Echipa din nord-vestul Turciei are în palmares un singur trofeu național. Ea s-a născut în anul 1994 când a fost fondată de muncitori de la fabrica locală Banvit, producătoare de carne. La meci au asistat 1800 de spectatori printre care au fost și circa 30 de suținători ai echipei turce.

Supoterii steliști s-au grupat mai greu și au început să cânte când mai erau 3 minute din primul sfert. Numărul lor a fost mai mic ca la meciul cu Trabzon, dar pasiunea lor a fost la fel de mare. Mi s-a părut că echipei i-a lipsit sprijinul fanilor în debutul meciului - atmosfera în tribune fiind una de meci de tenis - pentru că nu au fost la fel de motivați ca în meciul cu Trabzon. De altfel, Steaua a câștigat sfertul al treilea cu 15 - 14 când toată sala a încurajat echipa și s-a apropiat la 10 puncte.

Cel mai bun marcator al roș-albaștrilor a fost Titus Nicoară, cu 17 puncte. În cel de-al treilea sfert Marko Marinović a devenit cel mai bun pasator din istoria Eurocup, cu 366 de pase decisive. Jucătorul sârb este la al optulea sezon în Eurocup, evoluând pentru opt echipe diferite.

În pauzele de time-out și dintre reprize pe parchetul sălii au coborât trupele de break dance 1st Class și Frontline. Nu au lipsit nici clasicele cadre cu spectatori pentru diverse concursuri, iar casa de pariuri care sponsorizează echipa a oferit și de această dată șansa celui care a prins mingea aruncată spre tribune să câștige 500 de lei, dar el, din păcate, nu a reușit să înscrie de la centrul terenului. Am mai vorbit despre asta în articolul despre meciul cu Trabzon.

Cu trei minute înainte de final, când Banvit avea cam 20 de puncte avans și victoria era adjudecată, Mihail Paul i-a privit pe suporteri parcă dezamagit că nu a putut să le ofere o bucurie. Coordonatorul de joc al Stelei a fost primul jucător care s-a dus să le mulțumescă fanilor pentru suținere urmat apoi de toată echipa. Ei erau emoționați și recunoscători. Virgil Stănescu, președintele Stelei și fostul căpitan al echipei naționale, a urcat în peluză să le mulțumească suporterilor.

Deși am mai scris despre baschet, la meciul trecut, ca spectator, este primul meci la care am primit o acreditare de presă. De această dată am primit un Press Kit de 20 de pagini, cuprinzător, organizat, care a anticipat orice căutare online pe care aș fi făcut-o în mod normal. De asemenea, și site-ul oficial al competiției.

Steaua va juca ultimul meci acasă contra echipei din Muntenegru, KK Buducnost Voli Podgorica, pe 11 noiembrie.