Catalin Soare/SportAction/Catalin Soare/www.sportaction.ro / November 11, 2015: Aleksandar Rasic #19 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479
    Catalin Soare/SportAction/Catalin Soare/www.sportaction.ro / November 11, 2015: Marko Marinovic #41 of Steaua CSM EximBank Bucharest and Devoe Joseph #34 of Buducnost Voli Podgorica during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479
    Catalin Soare/SportAction/Catalin Soare/www.sportaction.ro / November 11, 2015: Levente Szijarto #6 of Steaua CSM EximBank Bucharest and Pankracije Barac #7 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479
    Catalin Soare/SportAction/Catalin Soare/www.sportaction.ro / November 11, 2015: Gerald Lee #15 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479
    Catalin Soare/SportAction/Catalin Soare/www.sportaction.ro / November 11, 2015: Wilburn Amis IV #13 of Steaua CSM EximBank Bucharest during the Eurocup Basketball game between Steaua CSM EximBank Bucharest (ROU) vs Buducnost Voli Podgorica (MNE) at Polyvalent Hall in Bucharest, Romania ROU. Catalin Soare/www.sportaction.ro, Email: picturedesk@sportaction.ro, Phone: +40747114479

5,00 rating / 5 voturi
Review Merg.In
Victoria nesperată cu Budućnost le dă steliștilor speranțe la calificarea în faza următoare din Eurocup

Steaua a obținut cea de-a doua victorie în cea de-a cincea etapă din Eurocup din acest sezon contra lui Budućnost din Podgorica (Muntenegru) cu scorul de 81 - 75 în fața a aproximativ 2000 de spectatori. Ei au ajuns la București după un drum de 17 ore cu autocarul.

Înaintea începerii meciului s-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor și pentru a transmite gânduri bune răniților din incendiul de la clubul Colectiv. Steliștii au ieșit la încălzire purtând tricouri negre. De altfel, suporterii (grupați abia în minutul cinci al primei reprize) au afișat un banner cu mesajul „Într-un sistem corupt fără valori morale/Doar un colectiv unit poate produce o schimbare”. La finalul meciului jucătorii și galeria au cântat împreună pentru cauza #colectiv.

Steaua a pierdut etapa trecută de Eurocup contra grecilor de la Aris Salonic, în timp ce Budućnost câștiga în fața lui Unics Kazan.

Militarii au început excelent. Primul coș a fost al lor, trecut în dreptul Gerald Lee, fostul jucător al lui Budućnost în sezonul 2012 - 2013. În debutul meciului Stelei îi intră aproape tot, iar munetenegrenilor nimic. Doar Dragičević părea că mai mișcă ceva. El a fost și în acest meci cel mai bun marcator al lui Budućnost din acest meci, cu 20 de puncte reușite, peste media lui de 16.8 puncte pe meci din cele patru meciuri jucate până acum.

Apărarea foarte bună a dus Steaua la pauza mare la un avans de 14 puncte. Budućnost a revenit și chiar a preluat conducerea în sfertul al treilea printr-un coș de 3 puncte înscris de Omar Cook, dar Steaua a intrat totuși la pauză cu un avantaj de 4 puncte la pauză.

Scorul înainte de ultimul sfert era 58 - 54. Se anunța un final incitant până la sunetul sirenei. Din fericire, în ciuda entuziasmului muntenegrenilor, nu a fost așa. Echipa antrenată de Hristu Șapera mi-a lăsat impresia că știe să controleze un moment de criză. Marko Marinović, cel mai bun pasator din Euro Cup (a reușit asta la meciul trecut), a înscris doar în ultimul sfert nu mai puțin de 8 puncte, fiind și cel mai bun marcator al Stelei cu 18 puncte. Sârbul în vârstă de 32 de ani a transformat trei aruncări de la linia de libere într-un moment în care Budućnost se apropia și nu mai era mult de jucat.

Hristu Șapera a fost întrebat după meci ce jucători și-ar dori de la Budućonst, iar el a răspuns citind numele jucătorilor Stelei.

Steaua a păstrat rețeta de marketing despre care am mai scris în articolul despre primul meci în Euro Cup.

Steaua va întâlni miercurea viitoare pe Unics Kazan, cea mai bună echipă a competiție, după părerea lui Igor Jovovic, antrenorul lui Budućnost Podgorica.