CSM București. Prima victorie din Champions League 2015-2016

• CSM București. Prima victorie din Champions League 2015-2016

4,00 rating / 5 voturi
Review Merg.In
Preț mare, spectatori puțini

CSM București a câștigat detașat primul meci din grupele Champions League contra echipei poloneze MKS Selgros Lublin cu scorul de 33 – 21; cea mai mare diferență înregistrată între cele două echipe pe tot parcursul jocului.

În acest sezon fotbalul este restant la capitolul meciuri europene. În schimb, handbalul românesc excelează și nu în orice competiție, ci în Champions League. În orice ramură sportivă un astfel de eveniment unește simpatizanții sportului respectiv sau ai echipei pentru a-i susține pe „ai noștri” sau pe „ale noastre”. Cu cât competiția este mai cunoscută și etapa la care a ajuns echipa este mai înaintată, cu atât mai mare este și suportul publicului. Pentru ca rețeta unei săli pline să fie completă mai lipsește un singur ingredient: un preț corect raportat la puterea de cumpărare. Organizatorilor le-a ieșit prost acest raport pentru că sala nu s-a umplut. Prețul biletelor a fost mare, cred eu: 125 lei la loje, 40 de lei la peluze și 15 lei la tribune. În sală s-au adunat sub trei mii de spectatori când meciul avea un potențial de sală plină. Într-adevăr, CSM a jucat cu cea mai slab cotată echipă din grupă, dar totuși contra campioanei Poloniei în Champions League.

Printre oamenii care vin să urmărească un meci de handbal există o mai mare probabilitate să găsești un fost practicant profesionist decât la fotbal. Pentru a juca handbal ai nevoie de unele lucruri (teren nivelat, semicerc desenat). La fotbal ai nevoie doar de o minge, un teren liber, patru pietre mari și merge treaba. În sală e nevoie de analize tactice corecte și nu, ca la fotbal, reproduse de la mai știu eu ce emisiune sportivă (bine, nu că ar avea prea multe surse de inspirație la handbal). Antrenorii de handbal aduc juniorii la meci și îl prezintă ca pe un material didactic. La fotbal unele arene nu sunt îndeajuns de sigure pentru a veni cu copilul. La handbal, în afară de un meci dintre Dinamo și Steaua din 2007 când galeriile de fotbal ale celor două echipe s-au bătut cu torțe de la distanță în sala Floreasca, nu am asistat la vreun incident în tribune.

Înaintea începerii meciului o fetiță citește un îndemn la fair play. Meciul începe bine pentru tigroaice. Carmen Martin deschide scorul, iar din acel minut 4 până la sunetul sirenei CSM a condus. Le văd în teren pe Aurelia Brădeanu și pe Cristina Vărzaru. Dacă ați deschis acest articol și l-ați citit până aici, e imposibil ca aceste două doamne să nu vă trezească amintiri. Cristina joacă și la 35 de ani un handbal de înalt nivel. Ea a marcat 6 goluri în acest meci printre care și un superb efect „Voinea” care a ridicat oameni în picioare. Și jucătoarele străine au fost adoptate de public. Isabelle Gulldén zâmbește mereu, dar asta nu o împiedică să fie o apărătoare bătăioasă. Suedeza, pe faza de atac, se descurcă foarte bine pe metru pătrat în depășiri și dă tonul atacurilor, ea jucând centru. Fanii români își manifestă simpatia față de ea prin îndemnul Hai Bela!

Echipa bucureșteană s-a bucurat și de o galerie. I-am numărat, mi-au ieșit 17. E posibil să fi greșit cu +/- 2 , dar în orice caz nu erau mai mult de 20. Nu sunt convins că doar pasiunea pentru echipa înființată în 2007 i-a convins să cânte și să bată din tobe pentru spiritul CSM-ului. Băieții au fost însă de gașcă, le-au acompaniat pe micuțele junioare cu tobele care strigau A-pă-ra-re! A-pă-ra-re! după modelul din baschet.

CSM s-a distanțat în minutul 15 la 5 goluri diferență, dar spre finalul primei reprizei Lubin a venit la doar un gol distanță prin șutul din partea dreapta de la 10 metri a dreptacei Iwona Niedźwiedź. Mayssa Pessoa a greșit și în locul ei a intrat în a doua repriză Jelena Grubišić. Portărița croată în vârstă de 28 de ani a reușit să înscrie un gol din poartă-n poartă în repriza secundă, cea dominată clar de echipa bucureșteană când polonezele au căzut. Pe foaia de joc ele au înscris doar 11 jucătoare, dintre care doi portari.

În handbal și nu numai, numele sponsorului apare uneori lângă numele echipei din motive mercantile. Uneori e un organism privat, alte ori este vorba de unul de stat. Chiar sunt curios cât vor costa biletele la meciul de la Lublin, echipă sponsorizată de lanțul de supermarketuri SELGROS în raport cu salariul minim (n.r. - la acest meci cel mai scump bilet a reprezentat peste 10% din salariul minim de 1050 lei).