Corona Brașov pierde manșa tur din semifinalele Cupei EHF

05 Apr 2016 | scris de Cătălin Stanciu
  • Corona Brașov pierde manșa tur din semifinalele Cupei EHF

5,00 rating / 3 voturi
Review Merg.In

Corona Brașov a pierdut duminică 03.04.2016 cu 22 – 26 partida tur cu TuS Metzingen (Germania) desfășurată în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași” Brașov din cadrul semifinalelor Cupei EHF. Returul este programat în data de 09.04.2016 ora 21:00 (ora României) la Tubingen, în Germania, în sala „Paul Horn Arena”.

La opt ani distanță de când Rulmentul Brașov avea performanțe deosebite pe plan internațional (câstigarea Cupei Challenge în 2007 și finalista Cupei Cupelor în 2008) Brașovul cunoaște o nouă emulație ce are în prim-plan handbalul. Chiar dacă Sala Polivalentă din Brașov are 1560 de locuri capacitatea a fost depășită, mulți spectatori stând pe scările tribunelor, ca pe vremurile în care Rulmentul se lupta la titlu cu Oltchim. Brașovul părea să plece cu prima șansă în fața unei echipe de care nimeni nu știa mare lucru, în afara faptului că este liderul surprinzător din prima liga germană, dar care nu avea nicio participare europeană semnificativă.

Cu toate acestea, partida a fost fără istoric, echipa oaspete conducând din primul până în ultimul minut. Tus Metzingen s-a desprins ușor, iar minutul 11 consemna pe tabela de marcaj faptul că oaspetele conduceau cu 6-2. Echipa Corona a jucat previzibil, obosit și fără vlagă, singura care a părut să fie în meci a fost interul stânga, Cristina Zamfir, care până la sfârșitul meciului a înscris 10 goluri. Extremele echipei brașovene au fost neinspirate ratând cu ușurință: Chiper și Hotea nu au reușit să se desprindă de apărarea agresivă a oaspetelor și să-și creeze situații favorabile de a marca. Conduse excelent de coordonatorul Anna Loerper și de pivotul Julia Behnke, echipa din Germania s-a desprins la șapte goluri (scor 10-3) în minutul 18. Din nefericire, nici portarii Denisa Dedu și Ana Maria Mîrcă nu au prins cea mai bună zi având prea puține intervenții salvatoare. În prima repriză nu am profitat nici de cele patru momente de superioritate pe care le-am avut.

În repriza secundă, Bogdan Burcea a mizat pe experiența Adrianei Tăcălie în zona centrală a defensivei, iar spațiile din apărare au fost oarecum acoperite, însă TuS Metzingen a fost cea care a impus ritmul și viteza de joc profitând de greșelile Coronei în atac și înscriind multe goluri pe contraatac.

Distanța cuprinsă între patru și șapte goluri s-a menținut până spre finalul partidei când pe fondul eliminărilor din echipa oaspete (șapte la număr) dar și a oboselii (TuS Metzingen a folosit aproape aceeași garnitură pe toată durata partidei), Corona s-a apropiat la două goluri: 21-23 în minutul 53. Dar echipa Brașovului a părut fără putere, fară capacitatea de a reacționa într-un moment ce părea prielnic și nu a venit peste un adversar ce era evident obosit. Până la final Metzingen a mai primit un singur gol înscriind însă, de trei ori. Astfel scorul final a fost 22 – 26 transformând echipa oaspete în principala favorită la calificarea în finala Cupei EHF.

La conferința de presă antrenorul Bogdan Burcea a declarat că jucătoarele noastre le-au subestimat pe adversare și nu au respectat planul tactic discutat la cabine, Corona nearătând ca o echipă ci a avut doar acțiuni individulale și nu colective.

Corona merge la Tubingen cu speranța de a obține calificarea. Pe tot parcursul Cupei EHF echipa brașoveană a avut prestații foarte bune în deplasare fapt care ne face să credem că zarurile nu au fost aruncate.